Legendy polskiej piłki – Jan Tomaszewski

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także i najwybitniejszego bramkarz w historii polskiej piłki, a więc Jana Tomaszewskiego, którego określa się też człowiekiem, który zatrzymał Anglię, co miało na miejsce na Wembley w roku 1973. W czasach współczesnych Tomaszewski próbował już między innymi swoich sił w polityce. Bardziej znany jest jednak z kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących sytuacji w naszej piłce.

Kariera

Tomaszewski swoją karierę w Polsce kontynuował w wielu dobrych klubach. Wszystko zaczęło się od Śląska Wrocław. Następnie Tomaszewski grał w warszawskiej Legii, choć mimo że ta zdobyła mistrzostwo Polski to jednak popularny „Tomek” nie był jej ważnym ogniwem. Dlatego też zdecydował się on na transfer do ŁKS-u. Tomaszewski próbował także swoich sił poza Polską. Po nieudanym Mundialu w Argentynie przeniósł się on do ligi belgijskiej, gdzie grał w Koninklijke Beerschot. Potem zaliczył jeszcze krótki epizod w hiszpańskim Herculesie.

Reprezentacja

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że Tomaszewski był bardzo ważnym ogniwem reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego, która na mistrzostwach świata w RFN wywalczyła trzecie miejsce w Mundialu. W samej kadrze rozegrał 63 spotkania i mimo że był w Klubie Wybitnego Reprezentanta, to zrzekł się tego tytułu, co było odpowiedzią na wniosek zgłoszony przez Władysława Żmudę za wygłaszanie nieprzychylnych komentarzy na temat reprezentacji Polski. Zawsze mówi on bowiem to co myśli.

2 Comments

  1. Za mecz z Anglikami zawsze będę go szanował, mimo że nie zgadzam się z jego opiniami.

  2. Tomaszewski mówi bardzo konkretnie i często trafia w sedno.

Comments are closed.