Legendy polskiej piłki – Gerard Cieślik

W historii polskiej piłki nie brakowało wybitnych zawodników. Zresztą nie inaczej jest też i obecnie, gdyż nie bez powodu kadra Adama Nawałki nazywana jest najsilniejszą od lat, a być może nawet i w historii. Jeśli weźmiemy na tapetę piłkarzy z dawnych lat, którzy zawładnęli kibicami w naszym kraju, na pewno na jednym z pierwszych, jak nie na pierwszym miejscu trzeba uplasować Gerarda Cieślika, który urodził się Hajdukach Wielkich, a więc dzisiejszym Chorzowie.

Wierny Ruchowi

Zacząć trzeba byłoby od tego, że Gerard Cieślik przez całą swoją karierę był wierny jednemu klubowi, a więc „Niebieskim” z Chorzowa. Warto mimo wszystko odnotować, że podczas drugiej wojny światowej bronił jeszcze barw niemieckiego Bismarckhütter Ballspiel Club, a nawet był wcielony do wojsk Werhmachtu, z którymi stacjonował w Danii.

Sukcesy

Przy tak znakomitym piłkarzu nie można się nie odnieść do jego sukcesów. Przede wszystkim wspomnieć tutaj trzeba o jego trzech mistrzostwach Polski, które zdobywał w barwach chorzowskiego Ruchu. Poza tym raz sięgał z tym klubem po Puchar Polski, a także dwukrotnie zdobywał koronę króla strzelców polskiej ekstraklasy.

Nie zapominajmy, że był on też wybitnym zawodnikiem na płaszczyźnie reprezentacyjnej. Zasłynął między innymi ze strzelenia dwóch bramek Związkowi Radzieckiemu, co miało miejsce na Stadionie Śląskim w roku 1957. W barwach reprezentacji wystąpił on 45 razy i aż 27-krotnie pokonywał bramkarza przeciwników polskiej kadry.

2 Comments

  1. Młodzież niestety tego piłkarza już nie pamięta.

  2. Takich ludzi zawsze się szanuje i nic w tym dziwnego.

Comments are closed.