Legendy polskiej piłki – Grzegorz Lato

Nie da się ukryć, że jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy był także Grzegorz Lato, który urodził się w roku 1950 w Malborku. Lato przez całą karierę grał na pozycji napastnika lub ofensywnego pomocnika i wielokrotnie dawał powody do radości kibicom klubów, w których występował, jak i fanom reprezentacji Polski. Zauważmy tutaj, że był on także prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, choć nie jest tajemnicą, że na tym stanowisku nie poradził sobie najlepiej, a jego kadencja jest kojarzona z wieloma skandalami, także i tymi na tle korupcyjnym.

Polska i zagranica

Na krajowym podwórku Lato, który wyróżniał się niesamowitym przyspieszeniem, kojarzony był ze Stalą Mielec, z którą dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Poza tym dwa razy zwyciężał w plebiscycie na „Piłkarza Roku” nad Wisłą. U schyłku kariery postanowił spróbować swoich sił poza granicami naszego kraju. Ze Stali przeniósł się on do ligi belgijskiej do KSC Lokeren, gdzie w 64 spotkaniach 12 razy wpisywał się na listę strzelców. Poza tym grał też w CD Atlante Mexico City i w Polonii Hamilton, w której nieco bardziej rekreacyjnie występował do roku 1991.

Reprezentacja

W jego piłkarskim CV nie brakuje także i sukcesów związanych z reprezentacją. Wystarczy dodać, że był w kadrze naszego kraju, kiedy ta sięgała po trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w roku 1974 i kiedy powtórzyła ten sukces osiem lat później w Hiszpanii. Poza tym podczas Mundialu w Niemczech został on królem strzelców tej imprezy, kiedy to na swoim koncie w całych mistrzostwach świata zapisał siedem bramek. Lato jest też mistrzem olimpijskim z 1972 z Monachium i srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich z 1976, które odbywały się w Montrealu.

2 Comments

  1. Rzeczywiście jego prezesura była katastrofą.

  2. Z pewnością nie było najlepiej, ale to w ogóle był trudny czas dla naszej piłki.

Comments are closed.