Legendy polskiej piłki – Włodzimierz Lubański

Skoro jesteśmy już przy Wybitnych Reprezentantach Polski, na pewno nie możemy pominąć także Włodzimierza Lubańskiego, który był wybitnym napastnikiem i wiele radości dostarczył on także kibicom biało-czerwonych. Warto dodać, że w reprezentacji rozegrał on 75 oficjalnych spotkań, w których aż 45 razy pokonywał bramkarzy przeciwników naszych „Orłów”.

Kariera

Lubański przede wszystkim jest związany z Górnikiem Zabrze i rzecz jasna słusznie, bo w barwach tego klubu zdobywał aż siedem razy mistrzostwo Polski oraz sześć Puchar Polski. Warto w tym miejscu zauważyć, że z wychowankiem Sośnicy Gliwice Górnik jako jedyny klub z Polski wystąpił w finale rozgrywek europejskich, a konkretnie Pucharu Zdobywców Pucharów. Wprawdzie Górnik w tym finale przegrał 1:2 z Manchesterem City, to po drodze pokonał wiele znanych firm, w tym między innymi włoską Romę.

Następnie Lubański przeniósł się do Belgii, gdzie zresztą mieszka do dziś. Dużą część swojej kariery spędził w belgijskim Lokeren, z którym grał w przegranym ze Standardem Liege finale Pucharu UEFA. Pod koniec swojej kariery reprezentował jeszcze francuskie Valenciennes oraz K.R.C. Mechelen z Belgii.

Kontuzja

Oczywiście Lubański ma na swoim koncie wiele sukcesów reprezentacyjnych, gdyż jest między innymi mistrzem olimpijskim z roku 1972. Warto odnieść się też do tego, że jego kariera została przerwana przez ciężką kontuzję. Pozostaje żałować, że medycyna nie była wówczas na tak zaawansowanym poziomie, jak ma to miejsce dzisiaj.

2 Comments

  1. Lubański był naprawdę świetnym piłkarzem. Świadczą o tym jego statystyki.

  2. To prawda. Nie można mu nic ujmować, bo potrafił rozmontować każdą defensywę.

Comments are closed.