Legendy polskiej piłki – Zbigniew Boniek

Jednym z najbardziej znanych i legendarnych polskich piłkarzy poza granicami naszego kraju bez wątpienia jest Zbigniew Boniek.

Piłkarz który dużą część swojej piłkarskiej kariery spędził we Włoszech, gdzie grał w klubach takich jak Juventus czy Roma. Warto zauważyć, że w barwach „Starej Damy” występował u boku swojego dobrego przyjaciela, a więc Michaela Platiniego, który jeszcze do niedawna był szefem UEFA. Sam Boniek jest natomiast prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie po pokonaniu Józefa Wojciechowskiego ma przed sobą jeszcze minimum cztery lata na tym stanowisku. Będzie to jego druga kadencja jako szefa PZPN-u.

Kariera klubowa

Wprawdzie Boniek jest wychowankiem bydgoskiego Zawiszy, to jednak prawdziwej piłki posmakował dopiero w łódzkim Widzewie, z którym zdobył zresztą dwa mistrzostwa Polski. Z naszego kraju wyjechał dopiero w roku 1982 i trafił do włoskiego Juventusu. Ze „Starą Damą” zdobył sześć trofeów w tym mistrzostwo i puchar Włoch, a także Puchar i Superpuchar Europy. Z Juventusu w roku 1985 przeniósł się do Romy, z którą zdobył Puchar Italii. Tutaj też zakończył swoją piłkarską karierę.

Reprezentacja

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę reprezentację, to jego największym sukcesem był brązowy medal na mistrzostwach świata w Meksyku. Dla polskiej drużyny narodowej w 80 spotkaniach strzelił on 24 bramki. Warto zauważyć, że był też przez krótki okres trenerem Polaków, choć na tym stanowisku nie wiodło mu się najlepiej. Można dziś powiedzieć, że jest on zdecydowanie lepszym działaczem aniżeli trenerem.

2 Comments

  1. Rzeczywiście jako trener Boniek się całkowicie nie sprawdził.

  2. Cieszy mimo wszystko, że jest bardzo dobrym działaczem. Takiego prezesa nam potrzeba.

Comments are closed.